Jak správně čistit koženou peněženku?
Dámské i pánské kožené peněženky patří k oněm doplňkům módy, které jsou praktické, a můžete je nosit klidně namísto kabelky. Jak se ale postarat o takovou koženou peněženku a především jak správně postupovat při jejím čištění? Obecně platí, že kožené produkty disponují dlouhou životností a snadno se čistí, pokud se tedy nejedná o některé specifické nečistoty.
Menší znečištění
Pokud se vám tedy „podaří“ ušpinit svou peněženku z kůže běžnou nečistotou, postačí ve většině případů pouhý hadřík s vlažnou vodou, případně je možné použít speciální čisticí přípravky na kůži. Po takovém základním vyčištění můžete použít dodatečně zvláčňující krémy, které zajistí, že kůže bude příjemná na dotek, pružná a samozřejmě i odolnější proti popraskání a nečistotám. Dokonce existují i speciální kondicionéry s obsahem mastných látek, jejichž zvláčňující efekt bude ještě citelnější.
Otestování přípravku
Nejste-li si jisti kvalitou zakoupeného přípravku, raději jej před použitím vyzkoušejte, nejlépe na starém kousku kůže nebo na takové části peněženky, která není tolik vidět. Mohlo by se totiž snadno stát, že po použití ne právě jakostního přípravku se na kůži objeví nehezké skvrny či jiné nežádoucí stopy.
Znečištění mastnotami
Mastnoty, případně barvy, ty rozhodně nejsou kamarády kožených peněženek. Oleje a barvy se z kůže neodstraňují věru snadno, neboť pronikají až do pórů. V situaci, kdy dojde ke znečištění mastnotami nebo barvou, je nejlepší vyčistit skvrnu pokud možno okamžitě. Platí zde, čím dříve, tím lépe. Vhodné pro tento účel jsou přípravky s obsahem lanolínů či včelího vosku.
Po čištění
Jakmile se vám povede koženou peněženku vyčistit, měli byste věnovat také dostatek pozornosti následné péči. Sušit byste neměli přímo na slunci ani při příliš vysokých teplotách, zapomeňte na kamna či radiátor. Při prudkém sušení by totiž kůže mohla vykazovat vady nebo dokonce popraskat. Ideální pro sušení kožené peněženky je suché prostředí s přiměřenou teplotou.