Bez slunečních brýlí to v létě nejde
Bez kvalitních slunečních brýlí nehrozí pouze nepříjemné pocity
Sluneční brýle jsou pro mnoho žen hlavně módním doplňkem a až tolik nehledí na kvalitu, jako spíše na kvantitu. Raději si pořídí levnější sluneční brýle, ale budou jich mít po ruce hned několik pro různé příležitosti a k různým outfitům. Ovšem měli bychom si uvědomit, že takové brýle by měly především chránit oči proti silnému slunečnímu UV záření, podobně, jako kůži chráníme opalovacími ochrannými krémy.
Bez slunečních brýlí můžou být oči jednak podrážděné, a to zejména vlivem takových faktorů, jako jsou jasné barvy okolí, zvláště pak bílá, ale může dojít i podráždění v důsledku toho, že se díváme přímo do slunce. Rozhodně vám nepřidá ani poletující prach či písek, dokonce již samotný vítr může na zrak působit dosti nepříznivě.
Raději žádné, než špatné
Právě jsme si řekli, proč je dobré mít u sebe zvláště za jasných slunných dnů sluneční brýle, na druhou stranu, pokud zvolíte ty levnější, může to být spíše na škodu. Ve finále by se mohlo stát, že váš zrak bude se špatnými brýlemi ještě více poškozen než bez nich. Pojďme si uvést některé časté choroby zraku, které vás mohou postihnout, pokud nošení kvalitních slunečních brýlí podceníte:
Zákal- Katarakta: Zákal oční čočky, zvaný katarakta, postihuje nejčastěji osoby ve věku nad 40 let a je to problém žen i mužů. Může vést až k celkové slepotě, při čemž jednou z hlavních příčin jeho vzniku je nepochybně vystavení očí UV záření. Tím, že budete nosit vhodné sluneční brýle s vysokou ochranou, ještě nemáte jistotu, že se zákalu vyhnete, avšak jako prevence to má určitě smysl.
Makulární degenerace: Toto onemocnění oka vznikne tehdy, když střed sítnice, neboli makula, bude omezen, nebo rovnou zmizí. I zde může být, mimo jiné, na vině vystavení se slunečnímu záření. Makulární degenerace většinou nezpůsobí celkovou slepotu, i tak ale dokáže dosti nepříjemně poškodit vaše vidění.
Rakovina: Nemyslete si, že slunce způsobuje pouze rakovinu kůže. Podobně jako u naší pokožky, se totiž mohou vytvářet melanomy také v očích, konkrétně v pigmentech, které způsobují barvu vašich očí. Velmi náchylné na nežádoucí vytváření melanomů jsou ale také oční spojivky.